Laboratorní výzkum

HiPeLAB Projekt

Od ledna 2016 je na našem pracovišti zahájen provoz nové laboratoře na zhotovení výbrusů z tvrdých zubních a kostních tkání a pedologických vzorků. Záběhový režim je nyní vyhrazen interním potřebám střediska.

HiPeLAB_01

 

Výzkum domestikace psa

V užší spolupráci s Max-Planck-Institute for Evolutionary Anthropology v Lipsku (dr. A. Perri) a University v Aberdeenu (dr. A. Hulme-Beaman) jsme vstoupili do projektu “Deciphering dog domestication through a combined ancient DNA analysis and geometric morphometric approach” s naším mladopaleolitickým vlčím materiálem.

dog_01

Paleogenetický výzkum

První vzorky archaické DNA z věstonického trojhrobu, analyzované ve spolupráci s německými kolegy, naznačují příslušnost k haploskupině U, která je v současné době rozšířena spíše u severských (sámských) populací. Tento velmi perspektivní výzkum bude dále pokračovat.

Publikace: Vesmír 90, 2011, 282-284.

Doklady rostlinné stravy

Ve spolupráci s italskými kolegy se podařilo doložit zrna škrobu na drticím kamenu z lokality Pavlov VI. V prostředí lovců mamutů je to přímý doklad o tom, že základní masitá strava byla doplňována rovněž rostlinnými zdroji. Podobné výsledky současně přinesl paralelní výzkum italské lokality Bilancino a ruské lokality Kostěnki.

Publikace: PNAS USA 107, 2010, 18815-18819.


%d blogerům se to líbí: